Анемія: причини, діагностика, лікування

Анемія-це захворювання крові, що характеризується зниженням концентрації гемоглобіну одночасно з кількістю еритроцитів.

Дана патологія може визначатися на тлі зниження рівня гематокриту, а також самого вміст гемоглобіну в крові.

Існують три ступені анемії:

  1. Помірний.
  2. Середня.
  3. Важкий.

Вона може бути як у чоловіків, так і жінок. Однак деякі показники відрізняються в залежності від статі. Для жінок помірна від 119 до 90г/л, а для чоловіків від 129 до 90 г/л. інші показники аналогічних для обох сторін – Середня від 89 до 80 г/л і найважчою стадією є показники нижче 60 г/л.

Насправді анемія вважається поширеною проблемою серед людей. Найчастіше зустрічається залізодефіцитна анемія, особливо серед літніх людей і жінок.

Симптоми і причини анемії

Існує досить багато причин анемії. Однак до найбільш часто зустрічаються відносять:

  • брак заліза в організмі;
  • гостра кровотеча;
  • порушення продукції кістковим мозком еритроцитів.

Анемія розділяється на такі види:

  • гіпохромна (залізодефіцитна і таласемія);
  • нормохромна (гемолітична, постгеморагічна, позакостномозкові пухлини, апластична);
  • гіперхромна (дефіцит вітаміну В12, фолієводефіцитна, мієлодиспластичний синдром).

Ознаки анемії мають деякі відмінності в залежності від причини появи хвороби, тому для більш точного визначення проблеми в організмі, необхідно ретельне обстеження. Наприклад, часто зустрічається залізодефіцитна анемія. У такій ситуації досить усунути вогнища кровотечі в організмі і заповнити дефіцит необхідного мікроелемента, вживаючи продукти, що містять залізо і в разі потреби препарати.

Для кожного різновиду існують свої симптоми анемії, проте можна відзначити найголовніші:

  • шкіра набуває блідий відтінок;
  • відчувається слабкість і швидка стомлюваність;
  • відсутній апетит;
  • важко концентруватися, з'являється неуважність;
  • запаморочення;
  • головний біль, шум у вухах, не чітка видимість в очах;
  • непритомність;
  • біль в серці, навіть в спокійному стані;
  • задишка при мінімальних навантаженнях.

Діагностика та лікування анемії

Якщо у вас є симптоми анемії в організмі, то слід негайно звернутися до лікаря, щоб підтвердити або спростувати припущення. А лікар вже визначить, який саме потрібно здати аналіз при анемії.

Відповідно, в будь-якому випадку знадобиться загальний аналіз, в якому можна оцінити, як поводяться еритроцити в крові, наскільки довго вони зберігаються.

Лікувати анемію необхідно відразу, не відкладаючи на потім. Недолік життєво важливих мікроелементів може привести до зниження захисних функцій організму, появи супутніх захворювань. Якщо недокрів'я ігнорувати, воно може привести до летального результату.

Для діагностики захворювання слід звернутися до терапевта. Після з'ясування у пацієнта всіх обставин фахівець проводить первинний зовнішній огляд і при необхідності призначає ряд аналізів. Точний діагноз встановлюється тільки після ретельного обстеження.

Основні аналізи при анемії:

Коли є якісь проблеми зі здоров'ям, знижений гемоглобін відразу ж вказує на це. Уже для більш точного діагнозу призначають додаткові методи обстеження.

Лікування кожному пацієнту призначається в індивідуальному порядку, в залежності від виду патології, причини і швидкості позитивної динаміки.

Ще важливо розуміти, що анемія може бути на тлі інших хвороб. Наприклад дефіцит вітаміну В12 є показанням до обстеження шлунка. Важка анемія часто спостерігається при онкологічних захворюваннях. Запущена стадія патології говорить про те, що може знадобитися переливання еритроцитарної маси. Хоча це вкрай небажано. Тому лікарі завжди намагатися обійтися без цієї процедури.

Завдяки сучасній медицині, спектр методів швидкого виявлення анемії багато. Відповідно вже на ранніх стадіях можна визначити наявність проблеми в організмі і усунути її. Таким чином, ймовірність будь-яких наслідків зводиться до мінімуму.

Кращою профілактикою анемії є збалансоване харчування, в якому присутня достатня кількість вітамінів. Особливо жінкам при вагітності або менструації. Потрібно завжди звертати увагу на будь-які зміни, наявність слабкості, втоми, колір шкіри і загального стану всього організму.