Тиреотропний гормон (ТТГ) - це гормон, який виробляється гіпофізом і є основним регулятором роботи щитовидної залози. Важливість ТТГ складно переоцінити, адже він регулює процес надходження йоду в щитовидку, підсилює розщеплення жирів на жирні кислоти, збільшує синтез білка, нуклеїнових кислот, фосфоліпідів.
Тироксин і трийодтиронін
Тиреотропний гормон також регулює утворення тироксину (гормон Т4) і трийодтироніну (гормон Т3) за принципом зворотного зв'язку. Тобто, коли рівень останніх підвищується, вони пригнічують вироблення ТТГ і навпаки. Т3 і Т4-гормони, які відповідають за обмін жирів і білків, впливають на роботу серцево-судинної, статевої та травної систем, регулюють ріст людини і утворення енергії. Тому при різних дисфункціях організму ці три речовини необхідно перевіряти разом.
Показання до дослідження
При збоях в роботі гіпофіза рівень ТТГ може знижуватися або збільшуватися. У першому випадку у хворого виникає гіпертиреоз (синдром гіперфункції щитовидної залози), а в другому — гіпотиреоз (дефіцит гормонів щитовидної залози). Причинами порушення можуть бути патології гіпоталамуса або щитовидки.
Гіпертиреоз трапляється на тлі високої концентрації тиреоїдних гормонів. Показники низького вмісту гормону ТТГ в крові:
- підвищення температури тіла, пітливість
- перезбудженість
- аритмія, прискорене серцебиття
- перепочинок
- часте сечовипускання
- зниження маси тіла на тлі гарного апетиту
При підвищенні рівня ТТГ (гіпотеріозі) спостерігаються такі симптоми:
- зниження температури тіла
- суха, набрякла шкіра, опускання повік
- загальмованість
- зниження артеріального тиску і частоти серцевих скорочень
- зниження фільтрації нирок
- порушення менструального циклу
Аналіз на рівень ТТГ може бути призначений як ендокринологом, так і терапевтом. Також, обов'язковим цей аналіз є при вагітності. Зниження ТТГ під час вагітності обумовлено підвищеним кровопостачанням щитовидної залози. В цей час хоріонічний гонадотропін (ХГЧ, гормон вагітних) стимулює активне утворення Т3 і Т4. І за вже відомим нам принципом зворотної залежності ТТГ знижується. Якщо цього не відбувається, розвитку плода і його життя загрожує серйозна небезпека.
Підготовка до дослідження крові на ТТГ
- Здавати аналіз крові на ТТГ необхідно натщесерце (12 годин між прийомами їжі) , перед цим можна випити склянку води.
- За пару днів до дослідження необхідно виключити прийом алкоголю, куріння, важкі фізичні та емоційні навантаження, переохолодження і перегрів організму.
- Якщо ви приймаєте медичні препарати (особливо це стосується йодо - і гормоносодержащіх препаратів), проконсультуйтеся з лікарем. При необхідності скасуйте прийом за кілька днів до здачі
Дотримання підготовчих процедур безпосередньо впливає на достовірність результатів аналізу.
Здати аналіз на ТТГ, Т3 і Т4 ви можете в будь-якому медичному офісі лабораторії IQLab. Для вибору адреси переходите в розділ «Де здати аналізи».