Що показує аналіз на згортання крові

Коагулограма крові - одне з найважливіших лабораторних досліджень, результати якого можуть сказати не тільки про стан організму в цілому, але і показати наявність певних захворювань.

Перш за все варто розібратися в механізмі перетворення крові в щільний згусток. Будь-яке пошкодження стінки кровоносної судини пов'язано з вивільненням певних білків, які і активують захисний механізм. Найближчі тромбоцити відразу змінюють свою форму і стають схожими на кулі зі спеціальними відростками, за допомогою яких клітини зчіплюються один з одним, утворюючи щільні сплетення. Вони закупорюють місце розриву тканин, не дозволяючи крові залишати судини, а також перешкоджаючи попаданню в рану шкідливих речовин ззовні. Виходить, що основною функцією згортання крові є створення природного перешкоди втрати головної рідини організму.

Цей процес називають гемостазом - він включає в себе всі стадії згортання від пошкодження тканини до розчинення захисного тромбу. Збої в роботі цього механізму можуть бути обумовлені різними причинами.

Існує кілька типів патологій, які призводять до патологій процесу гемостазу. Порушення роботи кровотворних органів (дисфункція печінки, патології кісткового мозку), курс лікування деякими ліками (антибіотики, аспірин, цитостатики), дефіцит вітамінів, збої в роботі імунітету — все це здатне збільшити або навпаки знизити швидкість згортання крові. Слід розуміти, що для здоров'я небезпечні обидва цих ефекту — один несе ризик утворення тромбів, а другий — великої втрати крові. Також існують спадкові генетичні порушення, наприклад, гемофілія-нездатність крові до згортання.

Дізнатися у всіх подробицях про здатність крові утворювати тромби можна за допомогою так званих коагулогічних досліджень. У коагулограму входять кілька тестів, які в сукупності здатні виявити навіть найменші відхилення в механізмі гемостазу.

Показник:

АЧТВ - час, за який кров здатна згортатися (тривалість формування згустку). Будь-яке відхилення від норми може вказувати на дисеміновану внутрішньосудинну коагуляцію.

Фібриноген - це специфічний білок, що виробляється в печінці. З нього утворюються нитки фібрину, які беруть участь в процесі згортання крові і утворення тромбу.

ТВ (тромбіновий час) - період, протягом якого фібриноген перетворюється в нитки фібрину.

Протромбіновий тест по Квіку- відношення часу згортання крові пацієнта до прийнятого стандарту.

Здати аналіз крові на коагулограму також слід при:

  • повторних викиднях;
  • порушеннях функції печінки;
  • варикозному розширенні вен;
  • інфаркт;
  • інсульт;
  • анемія;
  • рясних менструальних кровотечах;
  • тривалому прийомі глюкокортикостероїдів або оральних контрацептивів.

Результати дослідження дозволяють виявити різні порушення в системі згортання крові і призначити своєчасне лікування, спрямоване на профілактику кровотеч або утворення тромбів. В обов'язковому порядку аналіз здають перед оперативним втручанням і під час вагітності, що дозволяє оцінити ризики кровотечі або тромбоутворення.