Хвороби серцево-судинної системи — це основні причини смертності у всьому світі. Україна — не виняток. Відсоток летальних наслідків у результаті хвороб серцево-судинної системи серед неінфекційних захворювань становлять більшу частину. Цей показник один із найвищих у світі.
У певних випадках такі хвороби передаються спадково, однак вони можуть і набуватися протягом життя. На те є деякі причини. Щоб зменшити темпи поширення захворювань серцево-судинної системи, важливо знати про фактори ризику їхньої появи.
Чому виникають хвороби серця
В загальному причини виникнення таких хвороб можна розділити на три групи:
- Такі, що не підлягають корекції. Це можуть бути, до прикладу, несприятливі умови екології.
- Такі, що можна корегувати. Спричинені неправильним харчуванням, малорухомим способом життя, вживання алкоголю чи куріння.
- Спадковість, схильність до серцево-судинних захворювань, порушення обміну речовин.
Варто поговорити і про фактори ризику, які говорять про те, що вам необхідна перевірка серця та консультація лікаря.
Підвищений артеріальний тиск
Час від часу артеріальний тиск може підвищуватися у кожної людини. Так організм реагує на стрес, активні фізичні навантаження. Про те, що артеріальний тиск підвищений патологічно, говорять регулярно підвищені показники у стані спокою.
Якщо у людини регулярно підвищений артеріальний тиск, їй потрібно постійно перебувати під наглядом та дотримуватися лікування, яке призначив лікар. Якщо відпустити ситуацію і нічого не робити, це може стати причиною виникнення серйозних серцево-судинних захворювань: інфаркт, серцеву недостатність тощо.
Коли ви помітили у себе разове підвищення тиску, варто кілька днів спостерігати за своїм станом та регулярно вимірювати показники мінімум двічі на день. Заспокойтеся, і тільки тоді починайте вимірювання. Записуйте протягом цих днів показники та відправляйтеся з ними до лікаря. Якщо у вас підвищений тиск (більш як 140/90 мм рт. ст.), обов’язково потрібно відвідати кардіолога, і він проведе обстеження серця. Для того, щоб сформувати повну картину, він призначить певні медичні аналізи.
Незбалансоване харчування
Мова іде не про те, що вам їсти можна чи не можна. Адже у помірній кількості можна їсти все, якщо немає такої заборони від лікаря. Однак харчування повинно бути збалансованим, включати сезонні фрукти й овочі, рибу, цільнозернові продукти, нежирне м’ясо, корисні жири. Потрібно слідкувати за споживанням висококалорійних продуктів, швидких вуглеводів, значної кількості солі та цукру.
Індекс маси тіла
Вагу важливо контролювати не просто для того, щоб мати гарний вигляд. Це — запорука вашого здоров’я, адже надлишкова вага підвищує ризик появи проблем із серцем і в цілому серцево-судинних захворювань. Збалансоване харчування (про яке ми вже зазначили) та рухливість протягом дня — найкращі друзі здорового способу життя та можливість тримати індекс маси тіла в нормі.
Вживання алкоголю та куріння
Шкідливі звички недарма саме так і називаються, оскільки знижують якість та тривалість життя. Алкоголь підвищує кров’яний тиск, а значить впливає на функціонування роботи серцево-судинної системи. Куріння ж може спровокувати розвиток ішемічної хвороби серця. До речі, шкодить не лише саме куріння сигарет, а й вдихання сигаретного диму, так зване пасивне куріння.
Малорухливий спосіб життя
У сучасному світі ми багато часу проводимо за гаджетами: робота в офісі, сидіння перед екраном смартфона ввечері дома. А це погано впливає на стан нашого здоров’я, зокрема і на роботу серця.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, для профілактики хвороб серця потрібно займатися фізичною активністю не менш як 2,5 години на тиждень. Якщо вам складно, можна почати зі щоденної прогулянки, зарядки, відмовитися від ліфта на користь сходів.
Поширені хвороби серцево-судинної системи
Проблеми із серцем виникають, якщо ігнорувати фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Звідси і з’являються хвороби серця, перелік яких наводимо нижче:
- Ішемія або ішемічна хвороба серця розвивається внаслідок накопичень холестерину на стінках судин. Ця хвороба найчастіше розвивається у людей, які старші 50 років. Більш схильні до хвороби людині, які довгий час курять, а також люди з гіпертонією. Ожиріння та цукровий діабет також можуть спровокувати виникнення хвороби.
- Інфаркт міокарда — порушення кровопостачання м’яза серця. Як наслідок, уражена ділянка (яка не отримувала кисень) відмирає. Ця хвороба серця потребує негайної медичної допомоги, інакше може настати смерть.
- Аритмія виникає, коли певні пошкодження перешкоджають передачі імпульсів. За цього захворювання відбувається то дуже швидке серцебиття, то сповільнене. Хвороба небезпечна тим, що розвивається застій крові та можуть виникати тромби.
- Гіпертонічний криз — різке підвищення артеріального тиску. В цьому випадку потрібна негайна допомога лікарів, інакше хвороба може призвести до інсульту або інфаркту.
- Серцева недостатність часто розвивається на фоні інших захворювань серцево-судинної системи. Характеризується зниженням функції міокарда та можливості повноцінно постачати кров по організму.
Хвороби серцево-судинної системи — це не жарти. Краще не відпускати ситуацію, щоб вона пливла за течією. А відразу звертатися за допомогою. Нижче наведемо ознаки хвороб серця. Якщо ви відчували або відчуваєте їх зараз, відразу зверніться до спеціаліста. Лікар призначить вам різні обстеження, зокрема і медичні аналізи, аби точно поставити діагноз.
Ознаки хвороб серця
Якщо ви відчуваєте один або кілька із цих симптомів, потрібно відразу звернутися за медичною допомогою. Не нехтуйте симптомами захворювань серцево-судинної системи, оскільки тільки вчасне виявлення та лікування допоможе вилікуватися або хоча б зменшити проблеми зі здоров’ям для нормального життя.
Як можна зрозуміти, що болить серце? Задишка, стискання та біль у грудях, порушення ритму серця у спокої, набряки, слабкість, холодний піт, запаморочення, кашель, в деяких випадках оніміння або поколювання в пальцях — усе це ознаки, що можуть вказувати на хвороби серця.
Коли ви звернетеся за допомогою до лікаря, він обов’язково розпитає про спосіб життя, можливі спадкові проблеми зі здоров’ям. А далі призначить медичні обстеження, щоб визначити, які є проблеми із серцево-судинною системою.
Діагностика хвороб серцево-судинної системи
Щоб визначити, чи має пацієнт проблеми із серцево-судинною системою, лікар має для початку зібрати анамнез. Він розпитує про проблеми, які пацієнт мав із серцем у минулому, або ж його родичі. Також вислуховує скарги пацієнта.
Кардіолог (або терапевт) вимірює артеріальний тиск. Також він може рекомендувати пацієнтові самостійно регулярно вимірювати його в домашніх умовах.
Лікар призначає лабораторні дослідження серця, щоб визначити рівень холестерину, глюкози, електролітів у крові. Також лікар може призначити загальний аналіз крові, щоб відслідкувати наявність анемії чи інших проблем.
Кардіограма серця, що показує роботу серця і дозволяє оцінити її. За допомогою електрокардіограми визначаються порушення у ритмі серця.
Ультразвукове дослідження судин потрібне, щоб визначити, наскільки добре працюють судини, чи немає закупорювання.
Також інколи лікар може призначати МРТ, КТ, консультацію інших фахівців: невролога, ендокринолога тощо.
Загалом діагностика хвороб серця та судин — це комплекс заходів. Результати таких досліджень, якщо вони проведені вчасно, дозволяють діагностувати проблеми в організмі на ранніх стадіях. Які аналізи включає діагностика хвороб серцево-судинної системи:
- Лактатдегідрогеназа (ЛДГ).
- Креатинфосфокіназа
- Аспартатамінотрансфераза
- Ліпідограма
- С-реактивний суперчутливий білок.
- Рівень електролітів.
У деяких випадках лікарі можуть призначати й інші аналізи, щоб поставити точний діагноз.
Що таке лактатдегідрогеназа
Лактатдегідрогеназа — це фермент, який виробляють клітини організму, він бере участь у розщепленні глюкози для того, аби ми могли отримувати енергію. Найбільша кількість цього ферменту міститься у нирках, еритроцитах, м’язовій тканині. Під час пошкодження органів та тканин лактатдегідрогеназа стає підвищена. Оскільки цей фермент присутній у клітинах багатьох органів, призначати такий аналіз можуть різні фахівці, зокрема і кардіолог.
Показаннями до обстеження у кардіології можуть бути:
- Інфаркт міокарда.
- Гостра або застійна серцева недостатність.
- Міокардит.
Слід зауважити, що лактатдегідрогеназа може підвищуватися і під час прийому певних медичних препаратів, вживання алкоголю та наркотичних речовин.
У нашій лабораторії ви можете здати аналіз крові на лактатдегідрогеназа. Якщо показник вище норми, це може свідчити не лише про проблеми із серцем, а й печінкою, шлунком тощо. Тому після отримання результатів обов’язково зверніться на консультацію до лікаря.
Як підготуватися до аналізу:
- Здавати кров потрібно обов’язково натщесерце. До цього останній прийом їжі повинен бути за 8 годин.
- Уникати фізичних та емоційних навантажень перед аналізом.
- Не курити та не вживати алкоголь.
Що таке аспартатамінотрансфераза і коли призначають дослідження
Аспартатамінотрансфераза — це також фермент, який міститься у багатьох клітинах організму, але у найбільше у серці, печінці, трохи менше у нирках та м’язах. У пацієнтів, які не мають проблем зі здоров’ям, аспартатамінотрансфераза не підвищена. Якщо ж є хвороби серця, тому АСТ показник підвищений, і на те можуть бути й інші причини. Наприклад, порушення у роботі печінки.
Коли призначає цей аналіз кардіолог:
- Серцева недостатність.
- Інфаркт міокарда.
- Травми м’яза серця.
- Стенокардія.
У деяких випадках коли показник трохи вище норми, це ще не проблема. Погано, коли показник вище норми у 1,5-2 рази.
Як підготуватися до цього аналізу:
- Не їсти протягом 8 годин до забору крові. Здають аналіз натщесерце.
- Уникати фізичних та емоційних навантажень.
- Якщо є можливість, припинити прийом ліків на час проведення аналізу. Якщо можливості немає, обов’язково повідомте про це лікаря.
- Не вживати алкоголь, не курити.
Креатинфосфокіназа: дослідження
Ще один важливий фермент у нашому організмі — це креатинфосфокіназа. Він потрібен там, де є висока потреба в енергії, тому це серце, мозок, скелетні м’язи. Високий рівень цього ферменту у крові свідчить про пошкодження серця, м’язових тканин, мозку. Якщо за результатами дослідження креатинфосфокіназа підвищена, це свідчить про різні проблеми в організмі, зокрема і про хвороби серця. Часто це може бути пов’язано з такими небезпечними захворюваннями як інфаркт, інсульт тощо. При цьому інколи показники можуть підвищуватися піл час прийому певних ліків та інтенсивних фізичних навантаженнях.
Таке дослідження призначають, якщо є підозра на інфаркт, злоякісних новоутворень, для визначення болю у грудях, діагностики певних захворювань м’язів.
Креатинфосфокіназа підвищена у дітей часто є симптомом хвороби Помпе. Це тяжке спадкове захворювання, найпоширенішою ознакою якого є м’язова слабкість, яка посилюється, якщо хворобу не лікувати. Також за цієї хвороби підвищений і показник АСТ та АЛТ. Тому якщо у дитини підвищені показники цих ферментів, обов’язково потрібно звернутися до лікаря.
Дослідження роботи серця та судин важливо проводити не лише людям, які знаходяться у факторі ризику. Найкраще проходити регулярні обстеження у лікаря, який за першої підозри призначить відповідні аналізи. Вони допоможуть виявити проблеми із серцево-судинною системою ще до появи перших симптомів. Рання діагностика допоможе підібрати вдале лікування, а часто достатньо лише скорегувати спосіб життя. Якщо ж ви вже помітили у себе симптоми хвороб серця, не відкладайте похід до лікаря. Він призначить потрібні аналізи, які в сучасних умовах лабораторій покажуть точний результат. Зазвичай результати таких аналізів готові вже за добу. Тому лікар швидко зможе визначити наявні проблеми та призначити ефективне лікування.