Лабораторні дослідження відіграють дуже важливу роль у постановці правильного діагнозу, від чого, своєю чергою, залежать подальші дії лікаря та лікування. Немалу роль у цьому відіграють медичні аналізи крові, підготовка до яких вкрай важлива. Так, загальний аналіз крові — це дослідження зразка крові, за яким визначають показники гемоглобіну, параметри, кількість та співвідношення елементів крові. Це базове дослідження, яке призначають лікарі, коли підозрюють більшу частину хвороб. Також цей медичний аналіз важливо здавати і для профілактики під час обстежень організму. Цей аналіз немає протипоказань, оскільки є основним та чи не найпершим, коли є підозра щодо проблем зі здоров’ям.
Будь-які зміни від норми у результатах такого дослідження можуть допомогти визначитися лікарю з діагнозом або ж підштовхнуть до призначення інших досліджень. Також результати аналізу допомагають спрогнозувати подальший перебіг хвороби, оцінити, наскільки ефективна терапія.
Від точності результатів аналізів (і не лише загального аналізу крові) залежать подальші дії лікаря та ефективність лікування. Тому важливо правильно підготуватися до здачі загального аналізу крові. Якщо не виконувати вказівки та рекомендації щодо підготовки, результат може виявитися хибним. Про підготовку до здачі аналізу крові (і не лише загального), а також чому важлива така підготовка — розповімо далі.
Загальні правила підготовки до здачі аналізів
Загальний аналіз крові, підготовка до якого вкрай важлива, інколи необхідне дослідження для постановки діагнозу. Зазвичай такий аналіз призначає лікар, якщо підозрює певні хвороби у пацієнта. Однак людина й сама може здати такий аналіз під час профілактичного огляду організму. Тому поговоримо про загальні правила підготовки до такого аналізу, що можна та не можна робити:
- Здавати аналізи крові потрібно натщесерце, останній прийом їжі повинен бути за 8 годин до процесу здачі крові.
- Найкраще здавати аналізи зранку: так період голодування випаде на нічний сон, а для організму не буде стресів.
- Вечеря напередодні здачі аналізів повинна бути легкою, виключіть жирну та важку їжу, алкоголь.
- Чи можна пити воду перед здачею крові з вени? Так, негазованої води трохи випити можна. Але не вживайте інші напої на кшталт кави.
- Чи можна пити таблетки перед здачею крові? Ні, ліки потрібно виключити за кілька днів до здачі аналізу. Якщо цього зробити не можна, обов’язково повідомте про це в лабораторії до того, як здавати аналіз. Зазвичай працівники лабораторії самі запитують про приймання ліків та їжі до процедури, однак і вам слід про це пам’ятати та чесно сповістити працівників.
- Під час забору крові потрібно бути спокійними фізично та емоційно. Виключіть фізичні навантаження, стреси тощо.
- Лягайте спати як зазвичай, а прокинутися потрібно приблизно за годину до забору крові.
- Якщо здаєте аналіз повторно, бажано робити це в тій самій лабораторії і в той самий час доби.
- Враховуйте, що спеціальні дослідження часто потребують ще додаткової підготовки, у цьому списку вказані основні правила підготовки до здачі крові.
Обов’язково дотримуйтеся правил та не нехтуйте ними, адже це вплине на правдивість результатів. Помилка у результатах вплине і на сам перебіг лікування або ж встановлення точного діагнозу.
Підготовка до здачі аналізів дітей
Щоб підготувати дитину до здачі аналізу крові, потрібно дотримуватися певних правил. І хоча інколи це складно, все ж важливо витримати рекомендації для отримання максимально точного результату:
- Для дітей віком від 5 років правила підготовки в загальному такі ж, як і для дорослих.
- Дітям, яким немає 5 років, перед аналізами бажано давати кип’ячену воду маленькими порціями (150-20 мл) десь пів години.
- Для немовлят важливо перед здачею аналізу зробити паузу між годуванням настільки велику, наскільки це можливо.
Готуємося до здачі аналізів на гормони
Підготовка до здачі аналізу крові на гормони включає загальні правила, які ми вже вказали вище. А також додаткові залежно від того, який саме аналіз плануєте здавати.
- Так само близько 8 годин не вживайте їжу, а повечеряти краще чимось легким і не жирним.
- Аналіз крові на гормони краще здавати зранку, приблизно до 11 години. Це пов’язано з тим, що протягом дня у крові відбуваються коливання показників деяких гормонів, наприклад гормони щитоподібної залози.
- Якщо це дослідження репродуктивної системи, жінкам потрібно вказати, який у них день менструації або термін вагітності, адже це потрібно для врахування циклічності гормональних коливань.
- Якщо є така рекомендація лікаря, здавати певні аналізи потрібно лише у конкретний день менструального циклу.
Що не можна робити перед здачею аналізів
Ми вже говорили, що робити перед здачею крові. А тепер важливо зазначити, чого робити не можна перед тим, як проводити таке лабораторне дослідження.
- Алкоголь не можна вживати напередодні здачі аналізів.
- Краще відмовитися від куріння хоча б кілька годин до дослідження, а краще так само з вечора, як і з їжею.
- Не рекомендується здавати біоматеріал після інструментальних досліджень, наприклад, рентгенографії, фізіотерапії, фізичних та емоційних навантажень.
- Не можна здавати аналіз крові під час запальних захворювань.
Спеціальні правила у підготовці до досліджень
Багато лабораторних досліджень мають такі ж правила здачі крові, як і для загального аналізу крові. Однак все ж існують певні нюанси, про які важливо знати та пам’ятати.
Як підготуватися до біохімічного аналізу крові
Біохімічний аналіз крові допомагає оцінити метаболічні процеси, які впливають на функціонування внутрішніх органів. Для проведення цього дослідження беруть кров із вени. Як підготуватися до здачі крові:
- За дві доби до дослідження виключіть смажену та жирну їжу.
- За кілька годин до проведення дослідження не можна курити.
- За день до медичного аналізу виключіть фізичні навантаження.
У день дослідження можна пити воду та обов’язково повідомити в лабораторії про прийом ліків, якщо такі є.
Біохімічний аналіз крові показує, чи є в організмі гормональний збій, хвороби шлунково-кишкового тракту, запальні захворювання, порушення роботи печінки тощо. Це важливе дослідження, тому обов’язково перед здачею крові на аналіз дотримуйтеся рекомендацій.
Підготовка до аналізу на алергію
Дослідження, які проводяться під час аналізу крові на алергію, спрямовані на виявлення у крові антигенів — речовин, які виробляються у відповідь на подразник. Такий аналіз крові допомагає виявити алергічну реакцію на пилок, шерсть домашніх тварин, харчові інгредієнти тощо.
Чи потрібно готуватися до такого аналізу крові? Звичайно підготовка потрібна, бо, як і у випадку з іншими лабораторними дослідженнями, це безпосередньо впливає на результат.
Окрім загальних правил підготовки до аналізів слід дотримуватися і таких:
- Виключіть із раціону продукти-алергени (мед, цитрусові тощо) за три доби до здачі.
- Не контактуйте із тваринами за три доби до здачі.
- Не вживайте антигістамінні препарати за три доби до здачі.
Підготовка до тесту на онкомаркери
За підозри на рак лікар направляє пацієнта здавати аналіз крові на онкомаркери. Це специфічні білки, які виробляють здорові клітини або ракові пухлини у відповідь на злоякісний процес. Такий аналіз допоможе виявити можливу локалізацію пухлини і взагалі її наявність, а також оцінити варіанти наступних дій. Пацієнти, у яких уже виявили рак, також регулярно здають такий аналіз, щоб з’ясувати, наскільки є ефективним лікування. Зміна показників онкомаркерів вказує на динаміку протікання онкології в той чи інший бік.
Для цього дослідження проводиться забір крові з вени, тому підготовка повинна бути такою:
- Проводити аналіз потрібно натщесерце, краще зранку.
- Не вживати лікарські препарати перед здачею крові. Якщо немає можливості перервати прийом ліків, ваш лікар обов’язково повинен порадити, що робити у такому випадку. А також треба повідомити працівників лабораторії про прийом препаратів.
- Чи можна здавати кров після алкоголю? Ні, як і у випадку з іншими медичними аналізами, цього робити не можна.
Дослідження сечі
Такі медичні дослідження хоч і не потребують забору крові, однак це часте дослідження, яке проводять для встановлення тих чи інших діагнозів. Таке дослідження допомагає оцінити стан органів сечостатевої системи, оцінити загальний стан організму.
Готуватися до такого дослідження потрібно завчасно, оскільки це впливає на кінцевий результат. Підготовка до здачі зразка на дослідження сечі:
- Відкладіть заняття спортом та фізичні навантаження на кілька днів до здачі аналізу.
- Напередодні не вживайте продукти, які можуть змінити колір урини. Це буряк, морква і таке інше.
- Не вживайте перед здачею зразка препарати, що мають сечогінний ефект.
- Використовуйте для збирання матеріалу лише спеціальні ємності для збору сечі, які можна придбати в аптеках. Не використовуйте ємності, в яких до цього щось було, навіть якщо ви їх добре помили.
- Для аналізу потрібно збирати ранкову урину.
- Після збору контейнер треба доставити якомога швидше до лабораторії.
- Перед тим, як збирати матеріал, очистіть зовнішні статеві органи.
Під час менструації жінкам не бажано здавати такий аналіз, щоб кров не потрапила у контейнер. Це може вплинути на результати дослідження.
Зібрати урину для дослідження у малюків — ще та проблема. Це пов’язано з тим, що дитина не може зробити це тоді, коли потрібно мамі. Тому можна скористатися такими порадами:
- Очистіть зовнішні статеві органи дитини.
- Потрібно збирати ранкову урину, тому можливо потрібно буде заздалегідь напоїти дитину водою.
- Придбайте в аптеці спеціальні контейнери для урини. Вони зробилені так, що враховують особливості сечостатевої системи. Вони є у вигляді пакетика, який прикріплюють до зовнішніх статевих органів дитини.
Дослідження калу
Зразок для дослідження калу здають за призначенням лікаря, якщо є підозра на хвороби печінки, жовчного міхура, шлунка, кишківника. Є певні показання, коли таке дослідження необхідне пацієнту. Якщо лікар призначив вам проведення такого дослідження, він повинен і розповісти про правильну підготовку до здачі аналізу. Однак пацієнт також повинен сам розуміти, як йому готуватися до такого дослідження. Як правильно здавати кал:
- За добу до здачі аналізу не можна вживати алкоголь.
- За три дні до обстеження не вживайте препарати від закрепів та не робіть клізму.
- За два дні до обстеження не вживайте жирну та смажену їжу.
- Не рекомендується вживати продукти, які містять штучні барвники.
- До здачі аналізу потрібно очистити задній прохід.
Якщо лікар призначив вам такий аналіз, а ви в цей час приймаєте медичні препарати, обов’язково повідомте йому про це. Це важливо, оскільки лікар може скасувати деякі препарати на час проведення дослідження.
Чому важливо готуватися до здачі аналізів
На результати здачі аналізів крові впливають різні фактори: це і професійність працівників лабораторії, якість обладнання, на якому проводяться дослідження. Але важливою умовою правдивості результатів є і підготовка самого пацієнта. Багато факторів, про які ми вже тут неодноразово зазначили, впливають на результати медичних досліджень. Тому рекомендації щодо підготовки до здачі аналізів — це не просто примха лікарів або персоналу лабораторії. Це перш за все правила, якими не можна нехтувати.
Коли лікар призначає пацієнту певні аналізи, він зобов’язаний розповісти йому і про процес підготовки. Пацієнт повинен бути зацікавлений і такій підготовці та дотримання рекомендацій, адже це напряму впливає на результати. Хибні результати досліджень не дозволять лікареві поставити точний діагноз і, як наслідок, призначити ефективне лікування.
Підготовка до здачі крові та інших лабораторних досліджень — це важливий момент проведення дослідження. Це ваше здоров’я і ваше тіло, тому ви найбільш зацікавлені в тому, щоб правильно підготуватися до здачі аналізів. Це напряму вплине на результати, а значить і на подальші дії вашого лікаря і вас самих. Дотримуйтеся усіх рекомендацій, а також не соромтеся запитувати про підготовку у свого лікаря та медперсоналу лабораторії.