Медичні аналізи для виявлення вірусних захворювань

Чи не кожен із нас хоча б раз за життя хворів на ГРВІ. Насправді ж це назва загальної групи захворювань дихальних шляхів, а збудниками хвороб є віруси. Поширеними такими хворобами є грип, риновірусні інфекції тощо.

Пандемія COVID-19, що викликана коронавірусом SARS-CoV-2 стала в останні роки однією із серйозних викликів людства, оскільки глобально вплинула на життя та спосіб життя людей. Поширення вірусу планетою (а він дійсно був поширений по різних континентах та країнах) впливає на різні сфері діяльності людей. Існують певні медичні аналізи, тести на коронавірус, для виявлення його в організмі людини. Та не лише SARS-CoV-2 є небезпечним для життя та здоров’я людей вірусом. Існують також інші види вірусних інфекцій, і всі вони більшою чи меншою мірою впливають на наш стан, а деякі є і смертельно небезпечними.

Респіраторні вірусні інфекції

Дуже поширена група, про неї ми вже почали говорити на початку. Сюди належить і грип, і різні ГРВІ, і той же COVID-19. Характеризується переважно ураженням слизової оболонки дихальних шляхів. Найчастіше передаються від хворої до здорової людини повітряно-крапельним або фекально-оральним шляхом.

Що ще спільного має ця група:

  • Збудником хвороби є вірус.
  • Імунітет після перенесеної хвороби ослаблений, є ризик захворіти ще раз.

Але перебіг хвороби зазвичай різне. Так, грип характеризується тим, що починається раптово, зазвичай хворий може точно сказати, коли хвороба почалася. Оскільки супроводжується початок різким підвищенням температури до 39 °С, а інколи і до 40 °С. Також відчувається загальна слабкість в організмі, головний і м’язовий біль, озноб, відсутність апетиту. Грип може давати ускладнення, що небезпечні для життя: пневмонія, кровотеча, хвороба може “вдарити” по серцево-судинній та нервовій системі. Вірус грипу А, В визначається за допомогою ПЛР-тесту в лабораторних умовах. За допомогою цього аналізу можна дізнатися про наявність в організмі генетичний матеріал вірусу грипу. ПЛР — це лабораторний тест, який використовує метод полімеразної ланцюгової реакції. Виконується за допомогою зішкрібання з носа.

COVID-19 — захворювання, що також передається повітряно-крапельним шляхом і також може призвести до тяжких наслідків, пов’язаних зі здоров’ям та життям людини. Особливо уразливі до вірусу люди, що мають хронічні захворювання, люди поважного віку. Сьогодні існують швидкі тести на ковід, які допомагають досить точно визначити, чи є цей вірус в організмі людини.

Аналізи для виявлення респіраторних вірусних інфекцій

По ковід-тести та інші медичні аналізи, які допомагають виявити вірусні захворювання, ми почали говорити. Але варто зупинитися на цій темі більш детально, оскільки їх існує декілька видів, і людина легко може розгубитися у запропонованих їй варіантах.

На нашому сайті у розділі “Всі аналізи” можна знайти панель під назвою “Вірус грипу”. Тут зібрані дослідження, які пацієнт може обрати і провести для виявлення цього вірусу у своєму організмі. Це може бути призначене лікарем дослідження або ж пацієнт вирішив перевіритися сам, наприклад, якщо був тісний контакт із хворими, що мають підтверджений діагноз.

У цьому розділі можна обрати дослідження на виявлення вірусу грипу А та В методом ПЛР. Раніше, щоб виявити вірус, проводилися інші дослідження, однак вони вимагати більше часу. Швидкий ПЛР-тест на виявлення вірусу грипу — це набагато зручніше, а ще він більш точний та високочутливий. Це важливо для ідентифікації вірусу, щоб максимально швидко виявити його, оскільки ефективність лікувальних засобів найбільш висока у перші кілька діб після зараження.

Такі медичні дослідження допомагають визначити, чи наявний генетичний матеріал вірусу грипу А чи В та допомагає підтвердити або виключити наявність цього вірусу. Від результатів дослідження залежатимуть і подальші дії вашого лікаря.

Види досліджень на виявлення COVID-19

Оскільки існують кілька тестів на ковід, давайте спершу розберемося, в чому особливість кожного з них.

ПЛР-тест на ковід — точний метод діагностики, з його допомогою виявляються генетичні матеріали вірусу. Дослідження проводиться методом взяття біоматеріалу зі слизової оболонки носа та горлянки. За допомогою цього тесту визначається наявність РНК вірусу в режимі реального часу. Тобто, ви можете дізнатися, чи є в цей момент у вашому організмі коронавірус, чи ні.

Швидкий тест на ковід або експрес-тест дійсно показує результат набагато швидше, приблизно через 15 хвилин. Однак його чутливість до коронавірусу набагато нижча. Для проведення дослідження береться мазок із носа, однак через нижчу чутливість результати дослідження не завжди будуть правильними.

ІФА-тестування — для цього методу беруть кров із вени. Це дослідження допомагає визначити, чи є у крові людини антитіла до COVID-19. Перед тим, як проводити дослідження, потрібно визначитися, на яку саме антитіла треба провести тест, тому що їх існує кілька.

Кому рекомендовано провести дослідження на виявлення коронавірусу:

  • Людям, у яких був контакт із людиною, у якої підтверджений діагноз COVID-19. Навіть якщо нещодавно ви вакцинувалися від коронавірусу.
  • Тим, у кого є прояви респіраторної інфекції.
  • Тим, у кого наявні специфічні для SARS-CoV-2 симптоми захворювання. Крім основних симптомів усіх респіраторних інфекцій коронавірус також може мати такі як гіпоксія, біль під час ковтання та чхання, рідше — запалення очей, діарея.
  • Людям, які вакцинувалися від коронавірусу, але є підозра на безсимптомний перебіг хвороби.
  • Для поїздки за кордон.

Як підготуватися до здачі аналізів на COVID-19

Підготовка до здачі будь-якого аналізу — це запорука найбільш точного результату. А від нього залежить і подальші дії вашого лікаря: якщо за результатом дослідження не буде виявлено коронавірусу, вам не потрібне буде лікування, і навпаки. Однак для правильних і точних результатів недостатньо просто обрати гарну лабораторію з якісним обладнанням. Пацієнту також потрібно підготуватися до здачі.

Як підготуватися до ПЛР-тесту на коронавірус:

  • За кілька днів до перевірки не вживайте алкоголь та ліки. Щодо останніх, якщо немає можливості їх відмітити, про прийом ліків обов’язково повідомте медичних працівників лабораторії.
  • У день здачі не використовуйте спреї для носа і горла, оскільки це вплине на кількість РНК вірусу на стінках слизової оболонки, а значить і на результат.
  • Мінімум годину до тесту не вживайте льодяники для розсмоктування та будь-які оральні ліки.
  • Перед тестуванням не жуйте жуйку, не чистіть зуби, не полощіть горло та не робіть промивання носа.
  • Проводити дослідження краще натщесерце або через 3-4 години після приймання їжі та напоїв.
  • Не куріть перед аналізом.
  • Якщо у носових проходах є слиз, достатньо добре висякатися.

Чому важливо проводити медичні дослідження на виявлення вірусних інфекцій

Вірусні захворювання, що передаються повітряно-крапельним шляхом — це досить небезпечні захворювання. Вони шкодять не лише людині, яка хворіє, а й тим, хто її оточує. Після того, як ми пережили спалах пандемії, COVID-19 нікуди не подівся. Тому важливість тестування на виявлення коронавірусу досі актуальна.

Чому важливо проводити тестування на COVID-19:

  • Допоможе вчасно виявити наявність вірусу у вашому організмі, а значить ізолювати у випадку підтвердження наявності коронавірусу. Це захистить значну кількість громадян, яких ви можете заразити, якщо продовжите вільно пересуватися містами, ходити на роботу, в супермаркети тощо.
  • Хворий, який вчасно ізолювався, таким чином захищає своїх близьких від захворювання, а також людей, які перебувають у групі ризику.
  • Чим швидше підтвердиться діагноз COVID-19, тим швидше лікар призначить відповідне лікування. А значить більша ймовірність, що перебіг хвороби буде легким. Не забувайте про ускладнення, які трапляються у хворих на COVID-19: пневмонія, захворювання серцево-судинної системи. А в деяких випадках і летальні наслідки.

Дивіться, яка ситуація може скластися. Якщо люди уникають тестування, вони не потрапляють до загальної статистики. Відповідно вона стає більш утішною, і здається, що кількість випадків захворювання незначна. Люди починають нехтувати заходами безпеки, а це навпаки тільки збільшить кількість хворих. ПЛР-тест на ковід, який ви можете здати у нашій лабораторії, швидко (за один день) покаже результат, а ви будете знати про наявність чи відсутність коронавірусу у вашому організмі.

Кишкові вірусні інфекції: як визначити за аналізами

Ще одна поширена група вірусних інфекцій — кишкова. Такі захворювання можуть призвести до серйозних проблем зі здоров’ям. Зазвичай віруси до організму потрапляють разом із водою або їжею, які заражені. Це може бути сира їжа тваринного походження, немиті овочі та фрукти. А також купання у забруднених річках та озерах, через немиті руки.

Симптоми кишкових вірусних інфекцій:

  • Підвищена температура тіла.
  • Загальна слабкість.
  • Діарея.
  • Блювота.
  • Біль у животі.

У нашій лабораторії ви можете здати ПЛР ГКІ-скрін на наявність гострих кишкових інфекцій. Дослідження дозволяє виявити наявність в організмі поширені мікроорганізми роду шигели, ентероінвазивні E. coli, сальмонели, аденовірус, ротавірус, астровірус, термофільний кампілобактер. Позитивний результат дослідження свідчить про наявність збудника одного чи кількох видів.

За позитивного результату потрібно обов’язково звернутися до профільного лікаря, щоб він призначив відповідне лікування. Це гастроентеролог, інфекціоніст, терапевт.

Гепатити: аналізи

Різні види гепатиту у більшості випадків мають вірусну природу. Це запалення печінки, які можуть призвести до цирозу або раку печінки. Захворіти на гепатит може людина будь-якого віку та статі. Тому за перших ознак потрібно звернутися до лікаря, який призначить медичні дослідження на виявлення цього вірусу.

Найбільшу небезпеку для людини становлять гепатити В та С. у нашій лабораторії можна пройти медичне дослідження на виявлення цих вірусів. Це може бути ПЛР-тест на дослідження плазми. Як підготуватися до такого аналізу:

  • Здавайте аналіз зранку, натщесерце. До цього останній прийом їжі повинен бути хоча б за 8 годин до аналізу.
  • Не куріть добу перед аналізом.
  • Знизьте фізичні та емоційні навантаження.
  • Перебувайте у повному спокої 20 хв перед забором зразка.
  • Проконсультуйтеся з лікарем, якщо в період здачі аналізу приймаєте ліки.

У нас ви можете здати аналізи не лише на виявлення гепатиту В та С, а й інших видів: А, D, G.

Аналізи на виявлення ВІЛ/СНІД

ВІЛ — походить від назви збудника (вірус імунодефіциту людини). Інфекція має кілька стадій розвитку: на початку інфікована людина не помічає ніяких ознак зараження, а на останній захворювання не піддається лікуванню. Однак за вчасного виявлення вірусу хворому призначається підтримувальна терапія, завдяки якій можна вести нормальний спосіб життя. Однак потрібно виявити наявність вірусу на початковій стадії. Людям, які живуть статевим життям, рекомендується здавати аналіз на ВІЛ хоча б раз на рік.

Сучасні методи дослідження мають високу чутливість, тому показують правдивість результатів на 98-99%. Це може бути експрес-тест (для аналізу треба кров з пальця), ІФА-тест, коли береться кров з вени, а також ПЛР-тест.

Вірусні захворювання мають різну природу поширення та передаються різними шляхами. Одні віруси викликають захворювання, які досить легко піддаються лікуванню. Інші небезпечні для життя та здоров’я вас та людей, що оточують. Саме тому так важливо проводити медичні аналізи на виявлення тих чи інших хвороб. Не завжди потрібно навіть чекати перших симптомів захворювання, адже деякі довгий час протікають безсимптомно.

Піклуйтеся про своє життя та життя інших людей, регулярно проводьте обстеження та у випадку виявлення вірусних захворювань відразу звертайтеся до лікаря. Тільки він зможе надати кваліфіковану допомогу та призначити лікування, яке буде ефективним та допоможе вам одужати.