Хвороба Лайма: причини і способи лікування

Хвороба Лайма (бореліоз)– це захворювання бактеріального типу, переносниками якого є іксодові кліщі. Бактерія Borrelia розмножується в організмі людини після потрапляння в кров. На сьогоднішній день вакцина від даного захворювання ще не винайдена, а рівень його поширення продовжує зростати. Діагностувати хворобу можна на ранніх стадіях при наявності специфічної висипки і почервоніння на шкірі. Через кілька тижнів також можуть виникнути неврологічні, ревматологічні та кардіологічні відхилення. Для лікування призначається курс антибіотиків і допоміжна терапія.

Діагноз ставиться після комплексного обстеження і зіставлення домінуючих ознак. Вражати хвороба може, як людини, так і домашніх тварин, але вони не є розповсюджувачами інфекції. Заразиться можна тільки від укусу кліща або оленячими кровососками. Після перенесеної хвороби людина не може бути донором крові.

Шляхи передачі бореліозу

Відсутність у пацієнтів спогадів про укус кліща наштовхнуло лікарів на думку про те, що інфекцію можуть переносити і інші комахи. На даний момент ця інформація не має підтвердження, як і можливість заразиться від рукостискання, обіймів або поцілунку.

Можливість внутрішньоутробного зараження на кліщовий бореліоз ненародженої дитини або інфікування через грудне вигодовування, також є всього лише теорією. При симптоматичному і безпосередньому антибактеріальному лікуванні хвороби Лайма у малюків не виявлено ніяких відхилень. Але при цьому відомі випадки завмирання плода і його загибелі.

Тому єдиним підтвердженим фактом є можливість заразитися від кліщів, який вперше був озвучений в 1976 році.

Клінічні показники бореліозу

Складність даного захворювання полягає в неможливості діагностування на ранніх стадіях. Дуже часто про перенесеному недугу люди дізнаються з ІФА дослідження, який виявляє наявність антитіл до інфекції через кілька тижнів після позбавлення від основних ознак. Це говорить про те, що захворювання характеризується різними етапами, і декількома варіантами лабораторного діагностування. Неможливість перші кілька тижнів визначити точний діагноз, навіть якщо здати аналіз на хворобу Лайма, ще більш ускладнює лікування.

3 стадії хвороби:

  • локалізована (рання);
  • дисемінована (рання);
  • пізня стадія.


На початковій стадії місце укусу визначається невеликим запаленням без проблем зі здоров'ям. Саме в цей період і рекомендується здавати аналізи на хворобу Лайма. Протягом наступних кількох днів спостерігається збільшення і інтенсивність почервоніння, мігруюча кільцеподібна висип. На додаток з'являється головний біль, підвищення температури тіла, озноб, загальне нездужання.

Якщо не почати лікування вчасно, хвороба від укусу кліща може пошириться, негативно впливаючи на суглоби, нервову і серцево-судинну систему. З'являється біль в колінах, хоча часто вона може мігрувати і супроводжуватися набряком. Після перенесеної хвороби протягом наступних кількох років люди нерідко страждають паралічами, слабкістю, менінгітом, порушенням рухових функцій кінцівок.

Після локалізації вогнищ можуть з'явитися такі симптоми хвороби Лайма:

  • аритмія, як характерне порушення роботи серця, яке може тривати до 10-14 днів;
  • гепатит;
  • кон'юнктивіт і супутні захворювання, що супроводжуються запальними процесами;
  • загальне нездужання, слабкість і прояв агресії. Як результат впливу на нервову систему.

Саме наслідки хвороби Лайма є небезпечними. Вони розвиваються поступово і хворому не завжди можуть відразу поставити точний діагноз. При цьому людина може мати здоровий вигляд і не помічати будь-яких відхилень.

Лікування бореліозу

Чи виліковна хвороба Лайма? Можна з упевненістю відповісти, так. Ефективність лікування визначається своєчасним і повноцінним медикаментозним впливом на бактерії. Антибіотики допомагають позбутися від основних симптомів, але при цьому ще деякий час може спостерігатися загальне нездужання і біль в м'язах.

Стандартною терапією є пероральний прийом антибіотиків на ранніх стадіях захворювання. Препарати підбираються в залежності від вікової категорії або індивідуальних показників. Тривалість і ефективність лікування визначається, виходячи з клінічної картини пацієнта.

Аналіз крові при хворобі Лайма є єдиним ефективним способом її точного діагностування.

Не ігноруйте укус комах. Вони можуть призвести до погіршення здоров'я! Краще відразу звернутися до лікаря і пройти діагности