Імунітет, його види і чи потрібно його стимулювати

Імунітет  це спосіб захисту організму від живих тіл і речовин, що несуть на собі ознаки чужорідної генетичної інформації. Імунна система людини здатна не тільки розпізнати всі чужорідні для неї тіла (бактерії, гриби, віруси, найпростіші), але і нейтралізувати і знищити їх.

Хоча імунна система виконує в організмі людини колосально складну і важливу роботу, працює вона досить непомітно для нас. До її складу входять такі ограні як кістковий мозок, тимус, або вилочкова залоза (про існування якої більшість людей не здогадується все життя), селезінка і величезна кількість лімфатичних вузлів. Також на озброєнні нашого імунітету є безліч клітин, таких як лейкоцити, лімфоцити, фагоцити (макрофаги, еозинофіли, нейтрофіли, базофіли). Кожна з них запрограмована так, що здатна розпізнавати і знищувати конкретний вид збудника. Наприклад лейкоцити відповідають за захист організму тільки від бактерій, лімфоцити  вірусів, еозинофіли  багатьох видів паразитів, зокрема гельмінтів, а також мають здатність поглинати і розщеплювати медіатори алергічних реакцій.

Імунітет буває вроджений  який дитина отримує від матері, і придбаний-той, який виникає після контакту з конкретним чужорідним тілом (природний) і той, який людина отримує завдяки вакцинації (штучний).

Здорова імунна система захищає людину не тільки від інфекційних хвороб, але і від розвитку пухлин.

На жаль, досить почастішали випадки "збоїв" в роботі імунної системи. Причиною цього є надзвичайне навантаження її чужорідної інформації: мікроорганізмами, алергенами, токсинами, які, з розвитком цивілізації, атакують сучасну людину кожен раз інтенсивніше. Так, зокрема, досить почастішали випадки аутоімунних захворювань (коли імунітет починає сприймати власні тканини, як чужорідні, і пошкоджувати їх) таких, як ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, аутоімунний тиреоїдин однією з найвідоміших хвороб імунної системи сучасності є СНІД  стан глибокого імунодефіциту, при якому нешкідлива в звичайних умовах мікрофлора організму, може стати причиною загибелі людини.

Причинами зниження імунітету можуть стати критичні гормональні періоди, крововтрати, виснаження, отруєння, стресові ситуації, тривале недосипання, низька фізична активність, нерегулярне і одноманітне харчування, зловживання лікарськими препаратами, алкоголем та ін.

Для того, щоб допомогти імунній системі працювати без перебоїв необхідно: вживати продукти, збагачені вітамінами, мінералами, молочно-кислими бактеріями, вести активний спосіб життя, знизити вживання цукру, рафінованих продуктів, не виснажуватися міру, зате пам'ятати про відпочинок і здоровий сон.

Важливо розуміти, що не варто самостійно, не проконсультувавшись з лікарем, приймати різні імуностимулятори, щоб не привести до зворотної проблеми  гіперактивності імунної системи, що, в свою чергу, може викликати розвиток аутоімунних захворювань, про які згадувалося вище.

Бережіть себе і своє здоров'я!